Tekstiilidest

   

Tekstiilide valdkond on keerulisem kui esmapilgul paistab. Õige toote leidmiseks tuleb täpselt teada, mida soovitakse. Kuna materjale, valmistustehnikaid ja töötlusi on erinevad, siis sama visuaalse tulemuse võib saada erinevaid materjale ja töötlusi kasutades, kuid hinnatase on seejuures täiesti erinev.

Omale sobivat tekstiilitoodet valides on väga oluline teada, kus ja mis otstarbel soovitakse toodet kasutada ning millist eluiga esemelt oodatakse. Spordirõivaste puhul on oluline, et rõivad oleksid väikse tuuletakistusega ning kuivaksid seljas kiiresti ära, seetõttu kasutatakse spordirõivastes väga palju kunstmaterjale, mis neile omadustele kõige paremini vastavad.

Odavkettide moebrändid pakuvad väga laias valikus soodsaid rõivaesemeid. Soodne hind saavutatakse peamiselt kunstmaterjalidega, mis näevad efektsed välja. Eseme kvaliteeti on esmapilgul raske hinnata, tekstiilitoodete kvaliteet selgub tavaliselt esimeste pesukordade järel. Hea kvaliteediga toote tunnete ära selle järgi, et tema värvid säilivad, materjal ei ole jäik või torkiv, algne suurus ja vorm püsivad, toode ei muutu topiliseks ning prindiga toodetel print ei kooru, pragune ega pudene esemelt.  

MATERJALID

Kõige olulisem välimusest ja soodsamat hinnast on see, et esemed oleksid kasutajasõbralikud. Materjalidel on selles osas kõige suurem roll. Kui te soovite võimalikult vähe kulutada rõivaesematele, siis mõelge enne selle üle, mida see toode peab teile pakkuma. Iga inimene saab ise otsustada, milline materjal on temale kõige sobivam. Väikesed materjale tutvustavad kokkuvõtted enamlevinud tekstiilimaterjalidest on toodud järgnevalt.

PUUVILL

Naturaalne looduslik materjal. Seda materjali hinnatakse kõige rohkem kodutekstiilide segmendis, rõivatööstuses hakkab ta oma kohta ära andma polüestrile. Puuvill materjalina on kallim kui kunstmaterjalid.

Puuvill on väga heade omadustega, naha lähedal hoiab ta hästi sooja, laseb nahal hingata ning säilitab kehatemperatuuri ka külmadel ilmadel. Seetõttu kasutatakse puuvilla just väikelaste rõivaste valmistamisel. Puuvillaseid laste rõivaid ostes võite olla kindlad, et lapsel on talveriietes soe. Puuvill kannatab 60° ja kõrgemaid pesemistemperatuure, mis on voodipesude pesemisel oluliseks tingimuseks.  Puuvillasatiini, mida kasutatakse luksulike voodipesude materjalina, pestakse maksimaalselt 60° juures, et säilitada töötluse omadusi. Puuvill on ainus voodipesu materjal, mis tagab hingavate tekkide õige toimimise. Puuvill on väga hea niiskusimavusega, seetõttu valmistatakse temast froteerätte kui ka köögirätikuid, kus see omadus on kõige olulisem. Puuvilla niiskusimavus saavutab oma õige taseme, kui eset on pestud 3-5 korda,  oluline on seda meeles pidada froteerätikute ja köögirätikute puhul.  

Puuvilla miinuseks võib tuua selle, et ta venib vähe ning kortsub kiiresti, mistõttu mugavust armastavad inimesed näevad temas pigem probleemi kui eelist ning ei mõista tema kõrgemat hinda. Puuvill on bioloogiliselt lagunev materjal ning ei kujuta loodusele mingit ohtu.

Puuvilla halba venivust parandatakse elastaani lisamisega, kuni 1-5% elastaani sisaldus ei muuda materjali hingamisomadusi. Küllaga ei tohi elastaani sisaldavaid puuvillatooteid pesta kõrgemal temperatuuril kui 40°, sest elastaani osakesed katkevad kuumemal temperatuuril ning tekitavad esmalt augukesi ning hiljem koesilmade jooksmist.

MODAAL  JA BAMBUS

Materjalid on poolsünteetilised, sest nad on oma olemuselt tselluloosist ehk puidu kiududest valmistatud. Bambuse nime puhul on ära öeldud, millise puidu tselluloosist on tekstiil valmistatud. Materjale iseloomustavad sile ja libe pind, nad on raskemad ja hästilangevad. Triigituna püsivad nad hästi vormis ning ei kortsu nii kiiresti. Väga hea materjal kleitide ja seelikute valmistamiseks. Bambus materjalist tekstiilid on praegu väga populaarsed ning vallutanud turud, seda eelkõige hinnaeelise tõttu võrreldes puuvillaga. Materjali võib kohta praktiliselt kõikides tekstiilitoodete valdkondades. Kuna materjal on poollooduslik, siis see on suureks argumendiks neile, kes hindavad looduslikku päritolu. Tihtipeale aga ei teata seda, et kiudude saamine on keeruline, riskide- ja keskkonnaohtlik. Bambusmaterjali arvati olevat antibakteriaalse toimega, tänapäevased laboriuuringud aga seda hüpoteesi ei tõesta. 

Materjalid on nahale ja käega katsudes väga pehmed ja mõnusad, kuid nad ei hoia sooja, seega tuleks seda asjaolu arvestada talvisel perioodil laste pesude, suka- ja sokitoodete valikul. Bambusmaterjalist valmistatakse saunalinu ja rätikuid, imavus on neil sarnane froteele, kuid pesujärgselt ei suuda nad nii hästi taastada endist välimust, mistõttu jääb nende pind pesukorra järgselt klombistunuks ehk teddy tüüpi. Karvakeste kokku kleepumist aitab vältida kloppimine enne kuivama panekut. 

POLÜESTER 

Tänapäeva rõivatööstuse populaarseim materjal, sest ta võimaldab efektseid ja tõetruusid pealetrükke teha ning kangas näeb välja väga kortsuvaba, sile ja silmale atraktiivne. Lisaks on polüestermaterjal taskukohane, kuigi näeb praktiliselt samaväärne välja kui puuvill. Polüester on materjalina sobilik neile, kes hindavad kiirust ja kes ei soovi aega kulutada triikimisele, sest polüester säilitab oma kuju ka peale pesu ning materjali pole praktiliselt vaja triikida. Polüestrit pestakse madalatel temperatuuril, sest kuumadel temperatuuridel ta sulab.

Polüester ja kilekotid on omavahel sugulased, seetõttu on tema hingamisomadused kesised.  Polüester võtab üle äärmuslikuma temperatuuri, seetõttu ei tasu külmadel ilmadel õue selga panna siledakoelist polüestrist alussärki, sest see tekitab jahedustunnet. Lisaks on tal jahedaga üks halb omadus veel, nimelt tekitab ta juustega koostöös väga palju staatilist elektrit ehk särtsu. Polüestrist on valdav osa sportsärke, hingavuse saavutamiseks luuakse tuulutussüsteem läbi vastava koestruktuuri. Polüesterkleidid näevad väga kenad välja, kuid peate arvestama sellega, et voodrita materjal võib ennast staatilise elektri abil vastu keha tõmmata ning kenast kleidist saab kumerusi esiletoov ese, mis pole hea neile, kes algselt soovisid oma pisivigu esemega peita. 

Polüestri üks vorme on veel fliis, mis on inimeste seas väga populaarne. Fliisi pind on karvastatud ning kuna inimeste nahal on väiksed karvakesed, siis tekib õhuvahe, mis hoiab sooja ning seetõttu pole fliis enam võrreldav sileda polüestrist särgiga. Fliiside puhul tuleb arvestada sellega, et need koguvad niiskust materjali siseküljele ning seetõttu pole soovitav peale higistamist talvel enam pikalt õue jääda, et jahedusmomenti ei tekis. Fliisi kogunenud niiskus läheb aga ruttu ära, kui ese korraks seljast ära võtta, sest materjal kuivab väga kiiresti.

Polüestrist voodipesud ei hinga, need soodustavad higistamist ning on nahale karedad. Hinnalt soodsate tekkide pealiskangana kasutatakse väga sageli microkangast, mis on väga pehme käele, kuid tegelikult ei lase see materjal õhku läbi ning olete kaetud justkui kilekotiga.  Microkangast pealispinnaga tekkidest on kasu vaid soojustamata vanades majades, kus soojust tuleb säilitada. Sile polüester muutub kiiresti topiliseks ning karedaks. Puuvill ja polüester ei haaku omavahel, mistõttu võite avastada, et tekk tahab sageli voodist lahkuda. 

Polüester sulab põlemisel ja tekitab kuumi põletavaid tilkasid, seetõttu tuleb vältida tule lähedale sattumist. Seetõttu ei tohi polüestrist riietega tuld kustutada, sest see soodustab hoopiski põlemist.  Polüestrist esemed kõdunevad looduses väga aeglaselt. 

VILL

Loomse päritoluga looduslik materjal, mida on kasutatud juba aegade algusest. Villa toormena kasutatakse peamiselt lambavilla. Erinevatel lamba- ja loomaliikidel on erineva pehmusega vill, villa omadusi saab parandada töötluste kaudu. Vill on üks kallimaid naturaalseid looduslikke materjale siidi kõrval.

Vill ei kortsu, on hästi sooja hoidev ja soojust reguleeriv, mistõttu on teda hea kasutada ka suvel. Vill ei kogu niiskust vaid laseb sellel loomulikult läbi kiudude välja aurustuda ning ei tekita staatilist elektrit. Villast esemed on talvel asendamatud, sest on kõige nahasõbralikumad. Villa ainus miinus on tema loomulik karedus. 

AKRÜÜL

Villa peamine asendusmaterjal, omadustelt on ta villaga sarnane- ei kortsu, hoiab sooja ning kuju. Kuna tegu on tehismaterjaliga, siis tekitab ta staatilist elektrit. Hinnalt on ta kordi soodsam kui vill, kareduselt villaga samaväärne, kuid käele tehislikuma tundega.

Akrüülist tooted on natuke jäigemad kui villast tooteid, materjali on võimalik värvida erinevates toonides. Pesemisel tuleks kasutada villaste toodete pesuvahendeid ja pesurežiimi.